STRONA GŁÓWNA » Położenie powiatu

Położenie powiatu

Powiat Kamienna Góra położony jest w południowo-zachodniej części Polski. Wchodzi w skład województwa dolnośląskiego. Położony jest na terenie górzystym (najwyższy szczyt Łysocina – 1188 m n.p.m.) stanowi część Pogórza Sudeckiego.

Centralna część powiatu położona jest w depresji śródsudeckiej, zwanej niecką śródsudecką otoczoną blokiem karkonoskim, kaledonidem kaczawskim i Górami Sowimi. Powierzchnia w tym lasy oraz tereny trudno dostępne. Powierzchnia powiatu kamiennogórskiego wynosi 396 km2 z czego powierzchnia la’sów (ok. 12,5 tyś. ha).

Tereny trudno dostępne to:

– Rudawy Janowickie pasmo górskie w Sudetach Zachodnich, zajmuje ok. 90 km2 rozciąga się na przestrzeni ok. 14 km. Naturalne granice Rudaw Janowickich tworzą: Przełęcz Kowarska, Przełęcz Rudawska, Skalnik, Dziczą Góra, Wołek, Bieleć, Wielka i Kopa.

– Sokole Góry złożone z sześciu granitowych wzgórz: Krzyżna Góra, Sokolnik, Browarówka, Rudzik, Łysa, Buczek.

– Góry Krucze pasmo górskie o długości 17 km zbudowane ze skał magmowych, ciągnie się przez szczyty: Długosz, Lubawska Święta Góra, Kruczy Kamień, Szeroka. Kulminacją całego pasma jest Kralovecky Spicak już poza granicą państwa.

– Lasocki Grzbiet graniczne pasmo górskie stanowiące naturalne przedłużenie głównego grzbietu Karkonoszy. Zaczyna się na Przełęczy Okraj i ciągnie się do Bramy Lubawskiej.

Charakterystyka topograficzna powiatu powoduje, że prowadzenie działań ratowniczo-gaśniczych na terenach górskich jest bardzo trudne. Duży obszar tych terenów porośnięty jest lasem w większości świerkowym. Liczne skały dochodzące do 60 m wysokości są atrakcyjnym terenem dla klubów wysokogórskich (na Sokolniku mieści się Wrocławski Klub Wysokościowy) niestety nie są to tereny łatwe do prowadzenia akcji. Powiaty sąsiadujące. Powiat Kamienna Góra sąsiaduje z powiatami:

– od zachodu – Jelenia Góra,

– od północy -Jawor,

– od wschodu – Wałbrzych

– oraz od strony południowej graniczy z Republiką Czeską.

SIEDZIBA

58-400 Kamienna Góra
ul. Wałbrzyska 2c

tel. (075) 744 - 77 - 01
fax (075) 744 - 77 - 00

e-mail: kamgora@kwpsp.wroc.pl

GALERIA ZDJĘĆ